11 najpopularniejszych benefitów dla pracowników

Większość firm jest zgodna co do tego, że to pracownicy są najcenniejszym aktywem.

Firmy nie zdają sobie za to sprawy, że dla dzisiejszego pracownika, wynagrodzenia to punkt wyjścia, a nie ostateczny cel. Istnieje wiele skutecznych sposobów na docenienie pracowników poza wysokością wynagrodzenia. Dodatkowe benefity dla pracowników, to sposób na zwiększenie zadowolenia z pracy i większe w nią zaangażowanie.

Inwestycja w benefity to dodatkowa szansa na przyciągnięcie nowych i utrzymanie dotychczasowych pracowników. Według badań, aż 48% osób szukających zatrudnienia oceniając swojego przyszłego pracodawcę, bierze pod uwagę oferowane przez niego świadczenia pozapłacowe. Oczywiście, badania te przekładają się na aktualnie zatrudnionych pracowników, w tym osoby zatrudnione na okresie próbnym, które chętniej zostaną w firmie oferującej dodatkowe korzyści.

Jakie więc benefity mają największe znaczenie dla pracowników? Co, jeśli nie wyższe wynagrodzenie przekonuje pracowników do związania się z firmą na dłużej? Poznaj najpopularniejsze benefity – niektóre pozycję z poniższej listy mogą cię zaskoczyć.

Wśród najpopularniejszych benefity dla pracowników możemy wymienić:

 • Elastyczny harmonogram pracy
 • Premie za wyniki
 • Urlop / płatny czas wolny
 • Ubezpieczenie zdrowotne
 • Zniżki pracownicze
 • Benefity w miejscu pracy
 • Dojazdy do pracy
 • Programy rozwoju pracowników
 • Zwrot czesnego
 • Zniżki pracownicze
 • Członkostwo na siłowni lub programy odnowy biologicznej
 • Pomoc w opiece nad dziećmi

Elastyczny godzin pracy i praca z domu

Elastyczne formy zatrudnienia stają się coraz bardziej poszukiwanym benefitem przez pracowników, którzy starają się pogodzić niezliczone obowiązki osobiste i zawodowe, jak i edukację.

Dotyczy to szczególnie pracowników z dziećmi. Szacuje się, że nawet w 60% gospodarstw domowych z dziećmi oboje rodziców pracuje na pełen etat.

Elastyczny godziny pracy – w tym możliwość pracy z domu – to konieczność dla tych rodzin, które muszą być w stanie pogodzić wiele obowiązków.

W ostateczności elastyczny harmonogram pracy prowadzi do lepszej jakości życia. Pracownicy czują, że nie muszą poświęcać swojej kariery, aby skoncentrować się na swojej rodzinie lub edukacji – i odwrotnie. Jest to większa wartość dla pracowników niż kolejna podwyżka wynagrodzenia.

Premie za wyniki

Jak do tej pory skupiliśmy się bardziej na benefitach dla pracowników niezwiązanych bezpośrednio z wypłatą wynagrodzenia. Nie oznacza to oczywiście, że finansowa zachęta nie działa motywująco na pracowników – ważna jest tutaj forma, w jakiej wynagrodzenie zostanie podniesione.

Kluczem do sukcesu jest tutaj zaangażowanie emocji – wynagrodzenie jako nagroda. Premie za wydajność to fantastyczny sposób, aby to zrobić. Dzięki powiązaniu nagrody z wynikami, premie za wydajność daje pracownikom poczucie kontroli i dreszczyk emocji. “Bonus” pomaga motywować do pracy i daje konkretny udział w życiu firmy. Dobrze skonstruowany system premii pozwala nie tylko pracować, ale i “zwyciężać”!

Urlop / płatny czas wolny

Mówi się, że czas jest naszym najcenniejszym towarem.

Według badań, gdy zaspokoimy już nasze podstawowe potrzeby, to większą radość czerpiemy z niematerialnych dóbr i jest to recepta na długoterminowe szczęście. Nie powinno nas więc dziwić, że po raz kolejny, wyżej od kolejnej podwyżki pracownicy cenią sobie bardziej płatny urlop lub dodatkowy czas wolny.

Wiele firm zresztą bardzo mocno wzięło sobie do serca wynagradzanie pracowników dodatkowym czasem wolnym i ostatnimi czasy mogliśmy często słyszeć o różnych pracodawcach oferujących np. Dodatkowy miesiąc wolnego dla pracowników o najdłuższym stażu pracy lub wolnych piątkach przez całe wakacje. 

Zwiększenie ilości czasu wolnego dla pracowników może wydawać się odrobinę nieintuicyjne – w końcu aby praca została wykonana, musimy poświęcić jej czas odpowiednio dużo czasu. Jednak, osoba wypoczęta będzie bardziej produktywna i dopóki polityka dotycząca czasu wolnego nie zahacza o ekstrema, a wszystkie deadliny i rezultaty się zgadzają, warto testować ten obszar benefitów.

Polityka dotycząca czasu wolnego dla pracowników ma ogromny wpływ na to, jak odbierana jest firma, jak i na budowanie jej tożsamości i tożsamości zespołu. Pracownik obdarzony zaufaniem skupia się na tym, co jest najlepsze dla niego i firmy, biorąc przy tym większą odpowiedzialność za swoją pracę i jej rezultaty.

Ubezpieczenie zdrowotne

Prawie 40% pracowników w prowadzonych w 2015 badaniach deklarowało, że od podwyżki ceni sobie wyżej dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

Przyczyny takiego zainteresowania akurat tym benefitem pracowniczym mogą być różne. Niski poziom świadczeń publicznej opieki zdrowotnej, ciągnące się kolejki do specjalistów. Nie zmienia to jednak faktu, że prywatna opieka zdrowotna współfinansowana przez pracodawcę jest po prostu najlepszym sposobem na zapewnienie pracownikom spokoju ducha.

To proste – kiedy Ty i Twoi bliscy jesteście zabezpieczeni na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń lub choroby, łatwiej docenić to niż kolejną podwyżkę.

Pracodawca też korzysta na fakcie ubezpieczenia zdrowotnego pracownika. Zdrowy pracownik to pracownik bardziej produktywny i zaangażowany. W szczególności, kiedy zamiast na L4 przebywa w pracy.

Zniżki pracownicze

W zależności od tego, jaki rodzaj biznesu prowadzisz, zniżki na Twoje produkty lub usługi mogą być ekscytującym dodatkiem dla pracowników.

Praktyka ta może sprawić, że pracownicy poczują się doceniani i uwzględnieni. Również wczesny dostęp do produktów może być sporym profitem.

Wiele firm technologicznych decyduje się najpierw przetestować swoje produkty z pomocą swoich pracowników. Dzięki temu pracownicy czują się włączeni w życie firmy, a ta w zamian otrzymują nieocenione informacje zwrotne przed wprowadzeniem produktu na rynek.

Również firmy rozrywkowe podążają podobną drogą, organizując wewnętrzne premiery swoich produkcji, zanim te zostaną wyemitowane dla szerokiej publiczności.

Benefity w miejscu pracy

Często mówimy o tym, że równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, czyli tzw. work life balance odchodzi do lamusa na rzecz work life integration. “Równowaga” sugeruje, że „praca” i „życie” są sobie przeciwstawne i sprzeczne. To właśnie „integracja” jest pojęciem które lepiej oddaje połączenie pracy i codziennego życia.

Na co dzień większość osób ma jedno oblicze, nie będąc różnymi osobami w pracy i życiu prywatnym. Sposób, w jaki pracujemy, powinien to odzwierciedlać. Miejsce, w którym pracujemy, powinno to na swój sposób uwzględniać, być nie tylko “profesjonalne”, ale też “gościnne”. Tutaj dochodzimy do tematu benefitów w miejscu pracy.

Dlaczego ma to takie znaczenie? Ponieważ kiedy spędzasz większość czasu w swoim biurze, byłoby miło, gdyby to biuro było, wiesz… miejscem, w którym naprawdę chcesz być.

Jednym z najprostszych i najłatwiejszych dodatków, jakie w miejscu pracy może zapewnić pracodawca, jest jedzenie. Pracownicy spożywają w godzinach pracy przynajmniej jeden posiłek, często sięgają też po dodatkowe przekąski. Sprawia to, że zapewnienie przez pracodawcę posiłków ma ogromne znaczenie dla jakości diety przeciętnego pracownika biurowego, a co za tym idzie, jego ogólny stan zdrowia.

Pracownicy zdecydowanie docenią ten gest. Wśród firm, które słyną z benefitów żywieniowych, można wymienić np. Google, które oferuje nieodpłatnie zdrowe potrawy o doskonałej jakości, które uwielbiają jego pracownicy. Dlatego też większość pracowników tej firmy wymieniała opcje jedzenia jako jeden atut, bez którego nie wyobrażają sobie pracy.

Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz być technologicznym gigantem, aby zaoferować zdrowej żywności w miejscu pracy. Istnieją tańsze alternatywy dla pełnych posiłków jak proste przekąski czy świeże owoce dostępne dla wszystkich.

Koncentrowanie się na zdrowiu pracowników to nie tylko miły gest, to także dobry biznes. Firmy, które inwestują w zdrowie i dobre samopoczucie, na dłuższą metę faktycznie oszczędzają pieniądze, ograniczając koszty opieki zdrowotnej i zmniejszając spadek wydajności z powodu choroby.

Zdrowe przekąski mogą też być fundamentem kultury firmy, która pracownikom do zrozumienia, że ich zdrowie jest dla nich ważne. To sprzyja dobrym relacjom, wzmacnia je i wpływa na lojalność pracowników.

Dojazdy do pracy

Nie jest tajemnica, że spędzamy zdecydowanie za dużo czasu na dojazdach do pracy. Osoby dojeżdżające do pracy w dużych miastach spędzają nawet do 80 godzin rocznie w drodze do i z pracy.

Istnieje wiele rozwiązań, które mogą ułatwić pracownikom codzienny dojazd do pracy. Co do zasady jednak większość osób rozważając zatrudnienie w nowej firmie, wybierze taką, do której ma zwyczajnie bliżej, nawet kosztem innych benefitów czy niższych wynagrodzeń.

Pracodawca może starać się przekonać do siebie pracowników dobrze ulokowanym miejscem parkingowym (często zresztą, miejsce blisko wejścia do biura jest przyznawane pracownikom wraz z awansem). Firmy organizują również nieodpłatnie własny transport zbiorowy, kiedy ich siedziba znajduje się za miastem. Ostatnio, popularne staje się opłacanie abonamentu na osobisty transport miejski – rowery lub hulajnogi.

Plany rozwoju dla pracowników

Dożywotnia praca dla jednego pracodawcy w dzisiejszych czasach nie jest praktycznie możliwa ani pożądana. Oznacza to, że firmy powinny nawiązywać z pracownikami stosunki oparte na wzajemnych korzyściach. Zatrudnienie to transakcja, w której strony powinny być w równym stopniu skoncentrowane na rozwoju i korzyściach obu stron.

Przeciętne czas pracy dla jednej firmy waha się od 3 do 5 lat. Firma odpowiada za rozwój osobisty i zawodowy pracownika w tym czasie.

Plany rozwoju pracowników są doskonałym sposobem na wykorzystanie zmieniającej się dynamiki zatrudnienia i zapewnienie wzajemnych korzyści dla obu stron.

Zwrot kosztów czesnego

Koszty nauki rosną każdego roku. Dodatkowo każdy kolejny rok zwłoki w podjęciu studiów wyższych może być realną stratą.

Zwrot kosztu czesnego to tak naprawdę zwrot nie tylko rachunków za studia, ale też ogromnych kosztów alternatywnych. Pracownicy mogą jednocześnie pracować i kształcić się, oszczędzając podwójnie.

Karty sportowe i program wellness

Przy typowej pracy siedzącej od poniedziałku do piątku, nasze zajęcie nie musi być szczególnie wymagające i stresujące, aby w po tygodniu czuć się kompletnie wyczerpanym. Zresztą osoby, które mają karty sportowe, często rezygnują z treningu “bo mają utrudniony dojazd na siłownie rano”, a po pracy “nie mają już siły”. “Może jutro” – i tak z dnia na dzień.

Jeśli to brzmi znajomo, uwierz nam – nie jesteś sam. Współcześnie bardzo łatwo jest wpaść w taką pętlę. Codzienne siedzenie przez większość czasu odbija się na naszej kondycji.

Nic dziwnego, że nawet 30% pracowników deklaruje w ankietach, że gdyby w pobliżu miejsca zatrudnienia znajdowało się centrum fitness, ci chętniej uczęszczaliby na zajęcia sportowe.

Siedzący tryb życia znacząco odbija się na nasze zdrowie. Długie sesje pracy bez ruchu to zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, raka, a także chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2.

Taki stan rzeczy odbija się nie tylko bezpośrednio na zdrowiu, ale też na pośrednio na pracodawcy przez wzrost kosztów opieki zdrowotnej i mniej produktywną siłę roboczą. Dlatego pracodawcy podejmują wzmożone wysiłek w walce o zdrowie pracowników.

Niektóre firmy starają się pójść o krok dalej, zapewniając w biurach siłownie lub miejsce do ćwiczeń, zachęcając przy tym swoich pracowników do aktywności fizycznej przez cały dzień pracy.

Jeśli nie masz miejsca lub środków, które możesz zainwestować na siłownię na miejscu, istnieje wiele kreatywnych sposobów na wprowadzenie aktywności fizycznej w miejscu pracy.

Może to być wizyta trenera lub instruktora jogi raz, lub dwa razy w tygodniu na zajęcia fitness w grupach w pobliskim parku. Możesz też zapewnić bardzo potrzebny zastrzyk energii wspólną przerwą na “rozprostowanie kości”.

Istotne jest jednak, aby aktywność fizyczna nie była obowiązkowa. Pracownicy muszą czuć, że mają swobodę wyboru poziomu zaangażowania, inaczej mogą poczuć się zmuszeni do działania, co może obniżyć ich morale.

Wprowadzenie w firmie codziennych lub cotygodniowych dobrowolnych ćwiczeń w godzinach pracy sygnalizuje pracownikom, że ich pracodawcy dbają o ich zdrowie. Taka strategia na dłuższą metę przynosi prawdziwe korzyści, zmniejszając koszty opieki zdrowotnej oraz realnie wpływając na  zdrowie i wydajność pracowników.

Pomoc w opiece nad dziećmi

Jak pisaliśmy wcześniej, kiedy oboje rodziców pracuję na pełen etat, to muszą się oni liczyć z kosztami opieki nad dziećmi. Pomoc w tym obszarze ze strony firmy może być konkretnym wsparciem dla pracowników. 

Dla wielu osób pogodzenie pracy z opieką nad dziećmi stanowi priorytet w szukaniu miejsca zatrudnienia. Dlatego, jeśli pracodawca prowadzi specjalny program dla rodziców, czy nawet jak w niektórych przypadkach, przedszkola i żłobki pracownicze, może to być ogromną przewagą nad konkurencją, która nie oferuje podobnych rozwiązań.